Yazar

Nalan Kiraz

1972 yılında İzmir’de doğdu. Ankara Hukuk Fakültesini 1995 yılında bitirdi. Notos, Kitap-lık, Kül ve Sarnıç Öykü dergilerinde öykü ve yazıları yayınlandı. Yazarın daha önce yayınlanmış Şeyler Denizi isimli bir öykü kitabı ve Titreyen Sesi Rüzgârın isimli bir novellası bulunmaktadır.

Yazarın Temsil Ettiğimiz Kitapları

Günindi

Nalân Kiraz kısa ve vurucu öyküleriyle edebiyatımızın dikkate değer yazarlarından. Günindi ise bir kısa roman.
Günindi, ülkemizin güneyinde bulunan sakin bir kıyı kasabasının adı. Romanın kahramanı (ya da kahramanlık dahil her türlü varoluşu bir yük gibi yaşayan) ‘kayıp’ kişisi Ezra, tatilini geçirmek için Günindi’ye bir arkadaşının yanına gelir. Ezra bugününden kaçarken onu geçmişi takip etmiştir.
Güneyin güneş, deniz, mehtap üçgenine sığmayan, açık ve dingin havayı son derece tedirgin bir atmosfere dönüştüren bir kara roman Günindi. ‘Metropol dışı’nın idealize edilmiş bir “kafa dinleme mekânı” olmayabileceğini, tersine tüm olasılıklara açık, insanın içindeki öbür kişilikleri ortaya çıkarmaya hazır bir dünyanın İstanbul’un öte tarafında da bizi beklediğini, huzur kaçıran bir cinayet hikayesine paralel olarak anlatıyor.