Uzmanlık

Yeni mecraların ortaya çıktığı ve kültürel üretimde çeşitliliğin arttığı bugünlerde televizyon, sinema ve streaming platformlarında gösterime giren çoğu yapım ciddi yanlışlar içeriyor. Aktarılan tarihsel ayrıntılardan mimari arka plana, hukuki süreçlerden tıbbi bilgilere kadar pek çok alanda kabul edilemez hatalar seyir zevkini bozarken metinde tutarsızlıklara neden oluyor. NoirAjans olarak senaryo yazımı, prodüksiyon ve post prodüksiyon süreçlerinde uzmanlık gerektiren alanları tespit ediyor, bu alanlarda uzman kişilerin görüşlerine başvurarak varsa maddi hataları ve sorunlu temsilleri/alt metinleri düzeltiyor veya mümkün olan daha gerçekçi ve lezzetli anlatımları ortaya çıkarıyoruz.

 

Saint Jerome in His Study, Pieter Coecke van Aelst (1530)

Üç ayrı kategoride uzman desteği sağlıyoruz:

Alan Uzmanlığı: Her iyi senaryo, anlatacağı hikâye üzerine yapılmış titiz bir ön araştırmayı da içerir. Bu ön araştırma ne kadar kapsamlı ve detaylı olursa olsun, her senaryo ele alınan spesifik konularda uzmanlaşmak için yıllarını vermiş insanların içgörüsüne ve bilgi birikimine ihtiyaç duyar. Bu noktada, yapımcı ve senaristlerden gelen talepler ya da ön okuma sonrasında tespit edilen ihtiyaçlar doğrultusunda 80’den fazla alanda uzman desteği sağlıyoruz.

Senaryo Doktorluğu: Senarist, yönetmen ve yapımcının hayal ettiği bir dizinin veya filmin, hayal edilenin aslına uygun olarak izleyiciyle buluşabilmesinin temel ihtiyaçlarından biri sağlıklı bir senaryoyla yola çıkabilmek. Senaryo doktorluğu, bu ihtiyacın tespiti ve gerekli görülen noktalarda tedavisi adına sektörün önemli bir sacayağı olarak konumlanmış durumda. Proje geliştirme aşamasından kurguya uzanan süreçte doğru reçeteyle hareket edildiğinde ortaya daha bütünlüklü işler çıkacağına inanıyoruz.

Çeviri: Uluslararası platformların son yıllarda hızla artması ve Türkiye’ye giderek daha çok yatırım yapma eğiliminde olması göz önüne alındığında, metin ve proje dosyalarının Türkçeden her dile ve her dilden Türkçeye çevirisini yapıyoruz.

NoirAjans’ta vereceğimiz uzmanlık desteğiyle kültürel ve sanatsal üretime evrensel ölçülerde katkı sunmayı amaçlıyoruz.