Hakkımızda

NoirAjans, 2015’ten bu yana tematik süreli yayınlar (polisiye kültür dergisi 221B, dizi kültürü dergisi EPISODE ve plak-müzik kültürü dergisi PLAK MECMUASI) ile kültür yayımcılığı alanlarında çeviri ve telif kitaplar yayımlayan Mylos Yayın Grubu tarafından kuruldu.

 

Moonlit Market, Johann Mengels Culverhouse (1894)

Yayıncı, akademisyen ve yazarlardan oluşan kadrosu, seyirciye ulaşmış işlerin çoğunda yaşanan kaosa cevaben ortak sorunları farklı perspektiflerden ele almakta.

Kabul edilemez hatalarla dolu bir eserin ortaya çıkmasına sebep olan bu karmaşa neredeyse işin doğası gereği gibi görülüyor, yapım sürecini yönetenler her detay için her seferinde başka bir kapıyı aşındırıyor, çoğu detay ihmal ediliyor. Sonuçta el yordamıyla bulunan “idare eder” çözümler zaten çokça zorluk içeren sürecin içinde belki ancak günü kurtarmaya yetiyor. Dijital çağda bilgiye ulaşma kanallarının çoğalmasıyla ulaşılan bilgiyi doğrulatma ihtiyacı kaçınılmaz hale geldi. Böyle bir dönemde her sayfa ve her kare, konunun uzmanının denetimine, ustasının tecrübesine ihtiyaç duyuyor.

Hatasız eserler mümkün.

NoirAjans’ta öncelikli amaçlarımız yaratıcı yazar kadromuzla özgün senaryolar yazmak, edebiyat eserlerinin görsel-işitsel yapımlara dönüşebilmesi için yapımcıları eserlerle, yazarları yapımcılarla buluşturmak; orijinal senaryoların senaryo doktorlarının denetiminden geçmesini; senaryo aşamasında teknik bilgi isteyen her konuda, adli tıptan sanat tarihine, psikolojiden mimariye, müzikten spora, tarihten fen bilimlerine dek çoklukla akademisyen uzmanlar tarafından metnin hata ve kusurlarının düzeltilmesini; metinlerin doğru isimler tarafından feminist ve LGBT+ okumalarının yapılmasını; sürecin tek bir merkezden hızlı ve hatasız tamamlanmasını sağlamak.

Senaryo geliştirme-prodüksiyon-post prodüksiyon aşamalarında doğru gözden, doğru zamanda katkı sağlanacak projelerin daha verimli tasarlanacağını düşünüyoruz. Bu çalışma modelini tasarım sürecinin ayrılmaz bir parçası kabul eden yapımcı ve senaristlerle birlikte çalışarak görsel-işitsel eserlerin gelişimine katkı sağlayacağımıza inanıyoruz.

Sinema-TV ve tüm görsel-işitsel eserler, büyük kadroların sonsuz özverileriyle hayat buluyor. NoirAjans bu emeğin kalıcı, yanlışsız ve nitelikli eserlere dönüşmesi için kuruldu.